کلینیک آریتمی دکتر تبریزی

باطری قلب چیست و چگونه کار میکند؟

تعبیه باتری قلب توسط الکتروفیزیولوژیست یا فوق تخصص آریتمی انجام می شود.

باتری ( باطری ) قلب

مقدمه

باتری قلب یا ضربانساز مصنوعی قلب وسیله کوچکی است که ژنراتور آن در خارج از بدن و یا در زیر پوست قفسه سینه معمولا در سمت چپ کار گذاشته می شود و کمک به کنترل ضربان قلب می کند و مانع از ضربان قلب خیلی آهسته می شود. کاشت باتری دائمی از طریق عمل جراحی و بوسیله فوق تخصص آریتمی ( الکتروفیزیولوژیست ) انجام می شود.

انواع باطری قلب

باتری قلب تقسیم بندی های متفاوتی دارد. در یک تقسیم بندی بر اساس موقتی بودن یا دائمی بودن آن است که بر این اساس به دو نوع باطری های موقتی و دائمی تقسیم می شود.

باتری قلب موقت

برای تعبیه باطری قلبی موقت، از کشاله ران و یا گردن ، رگ ورید گرفته می شود. سپس یک لید در بطن راست قرار داده می شود و سر دیگر این لید یا سیم به ژنراتور یا منبع انرژی وصل می شود که در خارج بدن قرار دارد و اندازه موبایل می باشد.

این نوع باطری از ان جهت موقت گفته می شود که فقط برای چند روز استفاده می شود و در نوعی که از کشاله ران رگ گرفته شده باشد بیمار نباید راه برود چون باعث حرکت کردن سیم می شود و در واقع باتری از کار می افتد.

در واقع باتری قلبی موقت زمانی گذاشته می شود که یا انتظار می رود ضربان قلب بیمار خودبخودی یا با قطع دارو یا با برطرف شدن بیماری زمینه ای که منجر به بلوک قلبی شده بر گردد و یا اینکه قبل از تهیه و تعبیه باتری قلبی دائمی کار گذاشته می شود. 

باطری قلب دائم

باتری دائمی قلب بر خلاف نوع موقت، ژنزاتور آن در داخل بدن قرار می گیرد و در واقع زیر پوست سینه ویا شکم معمولا در سمت چپ کار گذاشته می شود. و در صورتیکه باتری پس از سالیان سال تخلیه شود اقدام به تعویض ژنراتور باطری می شود.

در ادامه مطالب مربوط به باتری قلب دائم را می خوانید.

 

انواع باتری های قلب دائمی

باتری های دائمی قلب بر اساس تعداد حفره هایی که سیمهای الکتریکی در انها کار گذاشته می شود تقسیم بندی می شود.

بر اساس شرایطتون ممکن است یکی از انواع باتری ها را به شما توصیه شود.

باتری تک حفره ای

این نوع باتری، پالس الکتریکی را به بطن راست می رساند و بطن ها مجزا از دهلیزها منقبض می شوند. این نوع باتری معمولا در اریتمی های فیبریلاسیون دهلیزی و در میوپاتی ها ( ضعف عضلات بدن که همراه با عدم انقباض دهلیزهاست) استفاده می شود.

باتری دو حفره ای

این نوع باتری پالس الکتریکی را به بطن راست و دهلیز راست قلب حمل می کند و زمان انقباض بین حفرات بالایی و پایینی قلب را تنظیم می کند و در واقع  دهلیزها و بطنها طبق زمان بندی مشخصی منقبض میشوند.

باتری دو بطنی یا سه حفره ای (CRT)

باطری سه حفره ای یا سی آر تی در کسانی استفاده می شود که نارسایی قلب و اختلالات ضربان قلب دارند. این نوع باتری هر دو حفره پایینی قلب یا همان بطن ها را تحریک می کند تا منجر به انقباض موثرتر قلب شود و با بهبود عملکرد قلب و در واقع پمپاژ قلب ( EF ) ، علائم بیمار تا حدود زیادی بهبود می یابد و ورم پاهای بیمار از بین میرود و دیگر نیازی به بستری های مکرر ناشی از آب آوردن ریه نیست و تنگی نفس بیمار بهبود می یابد و خستگی و ضعف بیمار از بین میرود.

چرا باتری گذاشته می شود؟

یک باتری کاشته می شود برای این که ضربان قلب را کنترل کند و یا کمک به بهبود نارسایی قلب کند یا اینکه جهت دادن شوک در اریتمی های خطرناک عمل کند.

وقتی که شما به دنبال سکته قلبی، جراحی قلب یا مسمومیت دارویی دچار ضربان قلب آهسته می شوید اما انتظار می رود که پس از مدتی ضربان قلب شما عادی شود پزشک برای شما باطری موقت توصیه می کند.

گاهی پیس میکر دایمی برای شما کاشته می شود تا ضربان قلب آهسته یا نامنظم شما را تصحیح کند یا کمک به نارسایی قلب شما کند.

قلب یک پمپ عضلانی با چهار حفره است، دو تا در طرف راست و دو تا در طرف چپ. حفرات بالایی ( دهلیز راست و چپ ) و حفرات پایینی ( بطن راست و بطن چپ ) با سیستم الکتریکی ( برق ) قلب کار می کنند تا ضربان قلب را در حد مناسب نگه دارند.

سیستم الکتریکی قلب ضربان قلب را کنترل می کند. شروع این سیستم الکتریکی در یک گروه سلول ها در بالای قلب ( گره سینوسی ) است که به پایین انتشار می یابد و باعث می شود که حفرات قلب منقبض شوند و خون پمپاژ شود.

با افزایش سن، صدمه عضله قلب ناشی از سکته قلب، بعضی از داروها و شرایط خاص ژنتیکی می تواند باعث ریتم نامنظم قلب شود.

ضربان قلب طبیعی یا نرمال چگونه ایجاد میشود؟
ضربان قلب نرمال یا طبیعی از گره سینوسی در دهلیز راست شروع می شود و به پایین گسترش می یابد.

نقش باتری قلب چیست؟

باتری یا همان پیس میکر ضربان خودبخودی قلب را نگاه می کند و هر وقت که نیاز باشد وارد عمل میشود و شروع به ایجاد ضربان مصنوعی می کند.

اگر ضربان قلب خیلی آهسته باشد ( برادیکاردی )، پیسمیکر سیگنال الکتریکی به قلب برای تصحیح ضربان قلب می فرستد.

بعضی از باتری های جدیدتر حسگرهایی دارند که حرکت بدن یا سرعت تنفسی را می سنجد و به باتری سیگنال می فرستد تا ضربان قلب را حین ورزش افزایش دهد.

قسمتهای تشکیل دهنده باتری

یک باطری یا پیس دو قسمت دارد:

ژنراتور

این قسمت کوچک فلزی شامل باتری و مدار الکتریکی است و کارش کنترل تعداد ضربان قلب است.

لیدها ( الکترودها ) یا سیم های الکتریکی

لیدها یک تا سه سیم انعطاف پذیر و عایق هستند که هر کدام در یکی از حفرات قلب قرار می گیرند و پالس الکتریکی را هدایت می کنند تا ضربان قلب تعدیل شود.

اگر چه بعضی از باتری های جدید به لید نیاز ندارند و باتری های بدون لید خوانده می شوند و مستقیما داخل عضله قلب کاشته می شوند.

باطری قلب از دو قسمت تشکیل شده یکی ژنراتور و بخش دیگر سیمها یا لیدها هستند.

اگر شما یا افراد خانواده شما باتری قلبی دارند و سوالی در مورد انواع باتری های قلب دارید در قسمت دیدگاه بپرسید . سوال شما همراه پاسخ در این قسمت نمایش داده میشود.

*** سوالات خود را در قسمت دیدگاه پایین این صفحه بنویسید و ارسال کنید. بلافاصله در همین صفحه پاسخ شما داده می شود.
در صورتیکه نظری در مورد مقاله دارید و یا می خواهید مطلب جدیدی به این مقاله اضافه شود در همین قسمت دیدگاه بنویسید. حتما ترتیب اثر داده می شود.
خروج از نسخه موبایل