کلینیک آریتمی دکتر تبریزی

هولتر قلب چیست و به چه دردی می خورد؟

در کلینیک آریتمی دکتر تبریزی کلیه خدمات تشخیصی و درمانی از جمله هولتر قلب و فشار خون انجام میشود.

انواع هولتر قلب

هولترهای قلب دو نوع هستند. یکی هولتر ریتم که به نامهای هولتر ضربان قلب و هولتر نوار قلب هم شناخته می شود و برای ثبت ضربان قلب در بازه زمانی یک روزه تا چهار روزه انجام می شود و دیگری هولتر فشار خون است که برای ثبت منظم فشار خون به مدت یک تا چهار روز بر اساس توصیه پزشک و شرایط بیمار بکار می رود.

هولتر ریتم

تعریف هولتر ریتم

هولتر ریتم دستگاه نوار قلب کوچک و قابل حملی است که ضربان و ریتم قلب را بطور پیوسته در مدت یک تا چهار روز بسته به تکرار علایم بیمار ثبت می کند. این دستگاه بوسیله سیمهایی به الکترودها وصل می شوند که این الکترودها بوسیله پچهای پلاستیکی در نقاط خاصی از پوست سینه بیمار ثابت می شوند. هیچ برق و الکتریسیته ای از این طریق وارد بدن انسان نمی شود.

هولتر قلب
هولتر ضربان قلب یا نوار قلب دستگاه کوچکی است که از طریق سیمهایی با پچهای پلاستیکی به سینه وصل میشود و بطور پیوسته در مدت زمان 1 تا 4 روزه نوارقلب بیمار را ثبت میکند.

چه وقت من نیاز به هولتر ریتم دارم؟

  •  اگر شما علائمی مانند سرگیجه ، ضعف و بیحالی ، خستگی ، تپش قلب ، تنگی نفس ، گیجی و منگی، احساس عدم تعادل، افت فشار خون و سنکوپ دارید و نوار قلب علت واضحی را نشان نداده برای ارزیابی این علائم از هولتر استفاده می شود . بعضی از آریتمی ها در شرایط خاص مانند استرس یا فعالیت رخ می دهد و در نوار قلبی که در مطب گرفته می شود خود را نشان نمی دهد. گاهی برای همراهی آریتمی های دیگر با آریتمی اصلی بیمار درخواست هولتر می شود.
  • ارزیابی درد سینه که با تست ورزش علت مشخص نشده است.
  •  تعیین خطر بروز وقایع قلبی در آینده در شرایطی مانند کاردیومیوپاتی ، نارسایی قلبی ، بعد از سکته قلبی و …
  •  مطمئن شدن از کارکرد مناسب پیسمیکرهای قلبی( باتری های قلبی )
  •  سنجش پاسخ آریتمی به درمان دارویی

هولترهای نسل جدید قابلیتهای دیگری هم دارند مانند ارزیابی آپنه انسدادی خواب ( خرخر شبانه) و …

چرا هولتر انجام می شود؟

اگر شما علائمی به نفع آریتمی دارید یا دچار سنکوپ شدید پزشک به شما هولتر مانیتورینگ برای یک روز یا بیشتر توصیه می کند.
قبل از انجام هولتر از شما نوار قلب گرفته می شود. نوار قلب یک تست سریع و آسان است که ریتم قلب شما را چک می کند. اگر چه نوار قلب ممکن است تغییرات ریتم قلب شما را نشان ندهد به دلیل آنکه شما فقط مدت کوتاهی به دستگاه ثبت ریتم قلب وصل هستید.
هولتر قادر است ریتم غیر طبیعی قلب شما را که نوار قلب نشان نداده آشکار کند و به پزشک در تشخیص و درمان علائم شما کمک کند.
هم چنین در افرادیکه وضعیت های قلبی خاصی دارند که خطر ریتم غیر طبیعی قلب ( آریتمی ) را بالا می برد هولتر انجام می شود.

خطرات هالتر ریتم

هولتر ریتم خطر مهمی ندارد جز اینکه در محل اتصال پچهای پلاستیکی به پوست تحریک پوستی بوجود آید که این عارضه با استفاده از پچهای ضد حساسیت استاندارد تا حدود زیادی کاسته می شود.

هالتر نباید خیس شود. در زمانیکه هالتر پوشیدید از حمام کردن یا شنا کردن بدلیل آسیب به دستگاه و جدا شدن پچها پرهیز کنید. بهمین دلیل از حضور در محیط های مرطوب مانند سونا، فعالیت های ورزشی شدید در باشگاه، لباس شستن در حمام مرطوب اجتناب کنید.

هولتر معمولا تحت تأثیر وسایل الکتریکی قرار نمی گیرد اما بعضی وسایل فرستادن سیگنال به دستگاه را مختل می کنند. در مدتی که هولتر پوشیدید از پتوهای برقی، تیغ های برقی (ریش تراش-اپیلاسیون برقی)، مسواک های برقی، فلز یاب ها، میکروویو، آهن ربا و محیط های مغناطیسی مانند ام آر آی و گیتها دوری کنید. بهمین دلیل موبایل و وسایل پخش کننده موزیک حداقل در فاصله ۲۰ سانتیمتری از دستگاه قرار بگیرند و باز بهمین دلیل از دست زدن به سیمها و الکترودها پرهیز کنید.

آمادگی های بیمار جهت بستن هالتر ریتم

بیمار قبل از بستن هالتر ریتم ، برای بهتر شدن هر چه بیشتر سیگنال حمام کند و ناحیه سینه را با آب و صابون بشوید و در زمان بستن هالتر از فعالیتهای ورزشی شدید که منجر به تعریق و شل شدن پچهای پلاستیکی میشود اجتناب کند، همچنین از حضور در محیطهای مرطوب مانند حمام و سونا پرهیز کند.

چگونه هولتر قلب به تشخیص تپش قلب کمک می کند؟

اگر شما هر روز یا یک روز در میان یا هفته ای یک بار دچار تپش قلب می شوید با استفاده از هولتر، نوار قلب شما بطور پیوسته ثبت می شود و در بررسی هولتر توسط پزشک ضربان و ریتم غیر طبیعی قلب شما دیده می شود و به تشخیص نوع تپش قلب و اینکه تپش قلب شما ناشی از آریتمی است یا خیر کمک زیادی می کند و منجر به درمان صحیح می شود. حتی اگر در زمانیکه هولتر بستید تپش قلب نداشته باشید باز هم هولتر کمک کننده است چرا که ممکن است بعضی از آریتمی ها در شما ایجاد علامت نکنند ولی در هولتر رویت شوند.

در مقالات ذکر شده که حداکثر  نیمی از آریتمی های بیمار علامتدار هستند بعبارت دیگر فقط نیمی از حملات آریتمی را متوجه می شود.

بنابراین در زمان بستن هولتر چه شما تپش قلب یا سرگیجه و کلا هر علامتی داشته باشید یا بی علامت باشید باز هولتر هم در تشخیص و هم درمان کمک کننده است.

هولتر فشارخون

تعریف هولتر فشارخون

هولتر فشار خون یک متد اندازه گیری فشار خون بطور پیوسته و در فواصل منظم است در مدت زمان ۲۴ تا 96 ساعت که آن را پوشیدید حتی در زمانیکه شما خوابید.
اعداد فشاری که بدین ترتیب اندازه گیری می شود تصویر دقیقتری از فشار خون را به پزشکتون نشان میدهد و کمک میکند که درمان مؤثرتری برای شما انجام شود.
شما زمانیکه در مطب پزشک هستید حین ویزیت یک یا دو بار از شما فشار گرفته می شود که ممکن است بالاتر یا کمتر از میزان واقعی فشار شما باشد ولی با این دستگاه تعداد فشارهای بسیار بیشتری از شما گرفته میشود. 

هولتر فشار خون از یک ماشین کوچک و یک کاف فشار همراه یک لوله رابط بین این دو تشکیل شده. نقش این لوله باد کردن کاف و اجرای فرمان ماشین هولتر می باشد.

چرا پزشک به شما توصیه به انجام هالتر فشارخون میکند؟

هالتر فشار خون، تغییرات فشار خون در فعالیت های روزانه و حین خواب را نشان می دهد.
انجمن قلب آمریکا بر استفاده از هولتر فشار جهت تشخیص فشارخون توصیه اکید میکند.
در بیشتر مردم فشار سیستولیک حین خواب ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد ولی برای بعضی این کاهش رخ نمی دهد و حتی افزایش پیدا می کند.
هالتر فشار در واقع این تغییرات غیر طبیعی فشارخون را نشان می دهد. همچنین هولتر فشار در کسانیکه بطور کاذب در مطب پزشک فشار بالا دارند و یا برعکس در مطب فشار نرمال دارند مفید است.

کاربردهای هالتر فشارخون

۱- فشارخون روپوش سفید: زمانیکه فشارخون در مطب بالاست ولی بیمار ذکر می کند که در منزل فشارخون نرمال دارد. ۱۰ تا ۳۰ درصد کسانیکه فشارخون بالا در مطب دارند جز این دسته اند. در این افراد وقتی هولتر فشارخون استفاده میشود مشخص می شود که فشارخون نرمال دارند و نیازی به درمان فشارخون ندارند.

۲- فشارخون ماسکه ( مخفی شده ): فشارخون در مطب نرمال است ولی در منزل بالاست. ۲۰ درصد افرادیکه تحت درمان فشارخون نیستند جز این دسته اند. این گروه نیاز به درمان دارند.

۳- کسانیکه بطور دائمی فشارخون بالا دارند چه در مطب و چه در خانه. این افراد حتما باید درمان شوند تا از خطر بیماری قلبی و کلیوی در امان باشند.

۴- برای تعیین اینکه آیا داروهای فشارخون می توانند در طول روز و شب فشار را کنترل کنند یا خیر. و بدین ترتیب پزشک می تواند دوز داروها و یا زمان مصرف داروها را با توجه به الگوی فشارخون در هولتر تغییر دهد.

۵- برای توضیح ضعف و بیحالی ، تپش قلب و سنکوپ که همراه با کاهش فشارخون هستند.

۶- خانم های حامله با فشارخون

۷- افراد با فشار خون لب مرز

۸- تغییرات فشار خون بخاطر استفاده از داروهای دیگر

۹- کسانیکه فشارخون مقاوم به درمان دارند

مضرات هالتر فشارخون

مضرات هالتر فشارخون در برابر فواید آن ناچیز است. موقعی که هالتر فشار می بندید ممکن است احساس ناراحتی کنید. فشار ناشی از باد شدن کاف می تواند باعث درد در دست شما شود و شب هنگام خواب شما را مختل کند. همچنین کاف ممکن است باعث تحریک خفیف پوست بازوی شما شود، البته تمهیداتی برای جلوگیری از این تحریک پوست انجام میشود.

خروج از نسخه موبایل